GREENSMOOTHIE

05.02.2015 19:41

V tomto článku sa budem venovať najdôležitejšej súčasti môjho stravovania a tým sú GREENSMOOTHIES. Dúfam, že vysvetlím najfrekventovanejšie otázky čo najjednoduchšou a najkratšou formou. “ČO? PREČO? AKO?” Žiadna história, ani rôzne fantastické príbehy (i keď ich je veľa a pravdivých). Čisté vlastné skúsenosti a vedomosti, ktoré som nadobudol ja a ľudia vôkol mňa od momentu, kedy som sa vydal vegánskou cestou. 

 

Greensmootie, alebo aj zelené smoothie je kombináciou zelenej listovej zeleniny (najvýživnejšej potraviny na našej planéte) a ovocia, ktoré vymixujete s vodou na zelenú, nutrične “natrieskanú” a super vstrebateľnú tekutinu. Do smoothies si môžete pridávať aj nekonečné množstvo rôznych “superfoods” (chia, goji, maca…), ale tejto problematike sa budem venovať v inom článku. Základom sú ZELENÉ listy,  (špenát, polníček, rímsky šalát atď.. ), alebo buriny (skorocel, púpavové listy, žihľava, fialky…).  Kvôli chuti (hlavne u začiatočníkov), zvýšeniu kalorickej a nutričnej hodnoty nápoja, sa do mixéru pridáva rôzne ovocie. Často kladenou otázkou je, aké druhy ovocia spolu kombinovať? Odpoveď nie je celkom jednoznačná, pretože každý sme jedinečná bytosť. Mne samotnému nevadí v podstate žiadna kombinácia, ale mnohým ľuďom “nerobí” dobre napr. miešanie citrusov a jabĺk, či hrušiek. Moja rada znie: radšej do smoothie pohádžte viac kusov jedného až troch druhov ovocia, aby Vám smoothie chutilo (napr. banány, jablká, lesné ovocie), a postupne sami zistíte, čo Vám najviac vyhovuje. S listovou zeleninou je to jednoduchšie, tej môžete nakombinovať koľko chcete, ako chcete. Je to jediná potravina, kombinovateľná so všetkými ostatnými varenými aj nevarenými zložkami. Iba pamätajte, že buriny sú vitálnejšie a úplne stačí 80-100 gramov na porciu.  

Účinky: 

Osobne som neprešiel na živú stravu zo zdravotných dôvodov, ako je to u väčšiny ľudí. Cítil som sa dobre aj predtým, konzumoval som veľa varenej potravy a živočíšnych produktov. Avšak mentálne som dospel do štádia, kedy už nebolo možné obhajovať “drancovanie” tejto planéty a živých tvorov v nej. Preto som hľadal čo najdokonalejšiu a najzdravšiu verziu vegánskeho spôsobu stravovania. A tak som jedného dňa objavil čaro mixovania listovej zeleniny. Dnes som úplne presvedčený, že vegánska strava s čo najvyšším obsahom surových zložiek a hlavne listov, je človeku najprirodzenejšia, najzdravšia a najhodnotnejšia! Toto sú podľa mňa najpodstatnejšie zmeny, ktoré som na sebe a svojom okolí zaznamenal:

 

  1. ENERGIA! nevyčerpateľná. Ovocie je fantastickým a rýchlym zdrojom energie. Nezaťažujete si trávenie, preto nikdy po jedle neprichádza klasický “útlm”. Prvé týždne po prechode na vitariánstvo, som spával max 4 hodiny denne, ale bol som úplne zregenerovaný. Treba však podotknúť, že mnoho ľudí koketujúcich so živou stravou robí chybu, keď konzumuje málo. Surová strava má veľa vlákniny a je menej kaloricky (ale o to viac nutrične) koncentrovaná, preto sa vôbec nemusíte zapodievať množstvom. Jedzte koľko vládzete. 

  2. ZDRAVIE! Je pravdou, že ja som nikdy nebýval chorľavý, ale nejakú tú nadchu, či kašeľ, som občas “chytil”. Na živej strave som mal prene 0, slovom nula chorôb a cítim sa tak, že ani na infekčnom oddelení by som sa nenakazil. Špeciálne v zime, keď aj športovci navôkol mňa zrušia tréningy kvôli chorobe, tak ja sa na tom iba smejem. Čím viac nás bude, tým skôr skrachuje celý nezmyselný farmaceutický priemysel. 

  3. CHUTE! Nebudem klamať, tým že som spravil svoju zmenu v podstate z raňajok na obed, dostavili sa po pár dňoch aj “chute”. Niekto ich zvláda lepšie, iný horšie. Podľa pevnosti vôle:) Čo ma prekvapilo, že som dostával chute na potraviny, ktoré som aj roky predtým nejedol. Inými slovami: HOT DOG. Úplne najťažšie bolo zbaviť sa závislosti na Cole light. Pijával som ju často v malých množstvách a poviem Vám, že denne prechádzať v práci okolo chladničky nafullovanej “lajtkou” bolo peklo. Sliny až po kolená. (Rád by som vedel, či je v tej cole naozaj iba to, čo uvádzajú na zložení). Dnes sa moje chute hlavne vďaka listovej zelenine tak zmenili, že sa prichytím ako dostávam chuť na žihľavu a skorocel. To je úžasné! A aj keď by som ochutnal napr hranolky, vôbec sa nebojím, že by som “spadol” späť ku tomuto typu stravy, pretože moje telo už “vie” čo je pre neho dobré.

  4. MENTÁLNA ZMENA! V tomto bode sa možno s niekým nezhodnem, ale naozaj som presvedčený o tom, že strava má vplyv aj na naše chovanie. živiť sa mŕtvolami, plnými stresu zo smrti, alebo ich produktami ktoré sú eticky ešte horšie (v pohári mlieka je viac utrpenia ako v steaku), predsa nemôže ovplyvniť naše chovanie rovnako, ako plody prírody, ktoré sa ku nám môžu dostať najprirodzenejšou cestou (chyť plod a zjedz). Dalo by sa dokonca povedať, že mnohé rastliny doslova chcú byť zjedené. Napr jablko, ktoré by sa malo jesť úplne celé. Príroda to ešte pred vznikom WC zariadila tak, že po konzumácii jablka človek prešiel nejakú vzdialenosť a potom vylúčil jablčné semienka, obohatené o “hnojivo” a tak sa priamo postaral o vznik nového stromu. Plody sú jednoducho stvorené na to, aby nám chutili, lebo z toho profituju! Myslím, že druhí to môžu posúdiť objektívnejšie, ale ja sa subjektívne cítim citlivejší, vnímavejší, šťastnejší a môj hodnotový rebríček sa zmenil v mnohých aspektoch bytia.

Ostatné veci som mohol spozorovať iba vo svojom okolí a mnohých rozhovoroch ktoré som viedol. Viacero žien si pochvaľuje, že sa im upravil menštruačný cyklus a je sprevádzaný menšími bolesťami. Špeciálnou kapitolou je živá strava a šport. Výhod je veľmi veľa, za najväčšiu považujem veľmi rýchlu regeneráciu po výkone, takže tréningové dávky môžu byť vyššie a dlhšie trvajúce. Veľa ľudí sa stretáva s problémami pri vylučovaní. Táto strava obsahuje veľa vlákniny a tým sa zlepšuje peristaltika čriev a samozrejme aj výsledný efekt. Žiadne “zapekanie” po konzumácii vyššieho množstva banánov nehrozí. Jedával som ich aj 20 denne a všetko bolo v poriadku. Celý jeden článok by som mohol napísať o vplyve živej stravy na mnohé civilizačné ochorenia od onkologických, cez diabetes až ku histamínovej intolerancii. Skvelé výsledky pri pravidelnom pití greensmoothie sú empyricky dokázané. 

PREČO mixovať? Dôvodov je viacero. Na to, aby sme dokázali vstrebať nutričné látky z listovej zeleniny a jej rastlinnej štruktúry, museli by sme každé sústo napr. špenátu požuť minimálne 40 krát! Lenže my nemáme na jedenie celý deň ako krava, preto mixér urobí túto prácu za nás. Napriek tomu, odporúčam každé sústu chvíľku podržať v ústach, aby sa prirodzene premiešalo so slinami. Smoothie, je ideálne vypiť ihneď, ale v sklenenej dobre uzavretej nádobe, ho môžete uskladniť aj na deň v chlade a tme. 

Posledná otázka je mixér. Bez hanby poviem, že čím drahší mixér, tým lepšie smoothie. Ja používam Vitamix a je hodný každého eura, ktoré som zainvestoval. Samozrejme, v začiatkoch môžete skúsiť hocaký mixér, ktorý dokáže urobiť z listov, ovocia a vody tekutinu, no časom prejdete na kvalitu presne tak, ako to robí väčšina mojich známych.

 

Na záver pridávam jeden recept na smoothie, ktoré ma ešte nikdy nesklamalo! 

 

3.dcl vody

150 g špenátu

1 malý citrón

2 banány

palec zázvoru

jablko

trošku agáve sirupu (pre začiatočníkov, ktorí potrebujú výraznejšie sladšie chute)

 

Ak chcete zmeniť farebné ladenie, pridajte150 g mrazených lesných plodov a  

vymixujte. 

 

Na zdravie!